5 TRIKŮ, jak můžete zlepšit chování Vaší kočky

19.10.2020

Ačkoliv si to nepřipouštíme, kočka se většinou chová podle toho, jak se chováme my k ní. Jaké jí zařídíme prostředí, jak si s ní hrajeme, jak se o ni staráme. 

Kočky jsou hodně senzitivní zvířata, abychom měli s nimi klidné společné soužití, záleží hlavně na našem přístupu.

Kousání do ruky

Kočka odpočívá, je roztomile rozespalá, jdete jí pomazlit, začne spokojeně vrnět, poškrabkáte jí na bříšku.. A najednou útok, AU!

Je Vám to povědomé? A teď si zavzpomínejte.. jak si s Vaší kočkou hrajete? Škádlíte jí a necháváte ji kousat Vás do ruky? Tak právě v tom je ta chyba, kočka musí mít jako terč hry výhradně hračku, nebo jiný předmět, Vaši ruku musí mít spojenou jen s příjemnými podněty. Poté na Vás nebude útočit, když vůbec nechcete. Stejná chyba se stává i u chovatelů psů.

Čůrání mimo záchodek

Toto chování trápí nejednoho chovatele koček. První nejjednoznačnější příčinou bývá málo čištěný a přeplněný záchodek, u více koček bývá problémem i nedostatečný počet záchodků (na každou kočku, by měla být doma jedna kočičí toaleta). Také zvažte, jestli používáte vhodné stelivo, některá hodně práší, a také jestli nepoužíváte nějaký agresivní přípravek při čištění záchodku.

Pak je vhodné zkontrolovat zdravotní stav zvířete, kočky často trpí na močové kameny. A dalším velmi častým problémem bývá psychika. Kočky jsou hodně stresová zvířata, můžou takto reagovat na jakoukoli změnu v domácnosti, nebo se mstít konkrétnímu člověku, v tomto případě se musíte zamyslet a pečlivě zapátrat, co za tím stojí. U kocourů, ale i u koček také výrazně pomáhá kastrace a to nejlépe hned při dovršení dospělosti.

Škrábání nábytku

Pro kočky je škrábání základním instinktem, proto je potřeba jim domov k tomu uzpůsobit. A ne, to Vaše malé rozkývané škrabadýlko v rohu místnosti k tomu stačit nebude. Pokud to tak máte, tak Vám pravděpodobně kočka škrábe novou sedačku, křeslo, nebo jiný kus nábytku.

Pořiďte kočce pořádné škrabadlo, o které se může pevně zapřít a umístěte ho na místo, ze kterého bude mít výhled do místnosti (např. obývák), nebo z okna, ať má co sledovat, bude na něm ráda trávit čas. Kočky rády škrábou i "pod sebou", proto je na místě pořídit i takový typ škrabadla, ušetříte tak Váš koberec od zpustošení kočičími drápky.

Okusování kytek

Jojo, okousané lístky, překousané stonky a pořád ta kytka bude prostě tu čičinu přitahovat. Nejlepší je, dát rostlinu na takové místo, kam se kočka nedostane. Vyzkoušejte květinu postříkat citronovou vodou, kočku to odpuzuje. Také si dejte si pozor, abyste nepěstovali pro kočky rostliny jedovaté (Vánoční hvězda, Rododendron, Diefenbachia, Hrachor, Azalka a další). Hodně pomáhá doma pěstovat takzvanou "Kočičí trávu", kočky jí okusují a dalších kytek si přestanou všímat.

Zlobení a vyvádění lumpáren

Takové chování značí to, že je Vaše kočka znuděná. Zabavte ji!

Vemte udičku, míček, catnipovou hračku a věnujte se své kočce, dokud není unavená. Pravidelně a to nejlépe každý den aspoň hodinu. Vymyslete pro ni v bytě prolézačky. Do výšky, na stěnách, kolem dokola bytu, které budou přímo pro ni, a nebudete ji muset okřikovat, že Vám zase shazuje tu oblíbenou sošku a kytku, je to její potřeba. Zprostředkujte jí možnost vyskočit si na okno a moct pozorovat okolí. Schválně se podívejte, kolik prostoru v bytě má kočka pro své vyžití, není pes a nestačí jí v interiéru jen pelíšek a miska. Potřebuje svůj svět, šplhat, hrát si, pozorovat.

foto: www.unsplash.com 

   Zlepšete chování své kočky - vyzkoušejte naše ručně vyráběné hračky!