Co kočce rozhodně nedávat?

02.12.2019

Obzvláště během svátků si dopřáváme spoustu dobrot. Které Vaší kočce spíše ublíží, než udělají dobře?

Kočky pijí mléko!

Jeden z největších omylů. Když kočka vyroste z koťátka, trávící systém se stane intolerantním k laktóze, a tak dospělé kočce konzumace mléka předvádí ve střevech pěknou neplechu. Většinou dochází k typickému tlaku v břiše, nadýmání a průjmu.

Pokud Vaše kočka mléko miluje a nezpůsobuje jí žádné potíže, je spíše výjimkou a mléko byste jí měli podávat jen občas. V tomto případě může mléko pomoct kočičce rychleji doplnit kalorie, když se například léčí, je oslabená a odmítá pevnou stravu.

Dej jí kousek..

Znáte to. Motáte se kolem kuchyňské linky a kočka se Vám otírá o nohu, ne-li přímo nemňouká tak, jakoby nedostala nikdy najíst. Nic není na tom, čas od času kočce něco dobrého dát, jsou ovšem potraviny, které byste jí dávat určitě neměli.

  • Čokoláda (obsahuje theobromin a kofein, který je pro kočky i v malých dávkách toxický)
  • Kynuté těsto (proces kynutí bolestivě nafukuje žaludek a střeva, kvasinky zase uvolňují ethanol a je možná i otrava alkoholem)
  • Rozinky a hroznové víno (obsahují zatím neznámý toxin, který kočkám poškozuje ledviny, rozinky kvůli vysušení obsahují ještě koncentrovanější množství)
  • Kosti (ostré kosti snadno poraní střevo a způsobí zánět, kosti také často způsobují zácpu)
  • Cibule a česnek (v jakékoliv podobě, obsahuje disulfidy a sulfoxidy, které kočkám způsobují selhání červených krvinek a poté anémii - chudokrevnost)
  • Tepelně neupravené brambory a rajčata (způsobují poruchy trávícího traktu)
  • Sladkosti slazené xylitolem (je to umělé sladidlo, které najdete v limonádách, žvýkačkách a bonbónech, zvyšuje množství inzulínu a kočce může přivést hypoglykemický šok, nebo poškodit játra)
  • Makadamové ořechy (obsahují zatím nezjištěný toxin, který poškozuje trávicí a nervový systém a svaly)
shutterstock.com
shutterstock.com

A co maso?

Každopádně myslete na to, že kočka je masožravec a oproti psům musí mít větší podíl masa ve své stravě (psi potřebují 15-30% bílkovin ve stravě, zatímco kočky 30-45%). Kočky se bez masa neobejdou, protože z masa získávají taurin, arachidonovou kyselinu a vitamíny A, D a B, které jejich tělo nedokáže samo vyrobit. Pes tuto schopnost má, a proto může být dokonce krmen i jako vegetarián.

Ať kočku krmíte masem občasně, či pravidelně, myslete na to, že by se maso mělo převařit, nebo přemrazit, abyste zabránili salmonele, nebo jiným parazitům.

No a jestli chcete Vaši kočku na Vánoce opravdu potěšit, dopřejte jí naše Kočičí cukroví!

Pro velký úspěch ho chystáme opět k vánočním objednávkám s osobním odběrem ZDARMA od 1.12.2023 - 23.12. 2023