Línání, když mazlíček mění srst 

29.09.2019


Opět boj se spoustou chlupů po bytě, jak si proces výměny srsti zpříjemnit?


Línání je přirozený proces obnovy srsti

Tak, jako na podzim opadává listí ze stromů, mění kočky a psi svou srst na zimní. Na jaře se zase zbavují přebytečných chlupů a nahazují lehčí letní kožíšek. Celé období výměny srsti  trvá až 7 týdnů. Srst roste v cyklech a jakmile dosáhne své délky, dané genetikou zvířete, růst se zastaví. Cyklus tvoří čtyři fáze - růst, regrese, fáze klidu a línání.

Samozřejmě jak pro naše mazlíčky, tak pro nás je výměna srsti zatěžující. Jistě znáte, když se projdete po bytě a kam se podíváte poletují chomáče chlupů. Na nábytku, na oblečení, po podlaze, zkrátka všude! S tím nám pomůžou čistící válečky a sušička prádla, mnohem důležitější je ale pravidelné vyčesávání srsti speciálním kartáčem. Ten se přizpůsobuje typu srsti, jestli je krátká, střední nebo dlouhá. Pravidelným kartáčováním Vašeho mazlíčka, sice vypadávání chlupů úplně nezabráníte, ale zredukujete jejich míru a zůstanou na kartáči.

Z naší praxe, i ze zkušeností ostatních chovatelů, je nejlepší kartáč Furminator, který na trhu zakoupíte pro všechny typy srstí koček i psů a i přes vyšší cenu se investice oplatí. Kvalitně vyčeše přebytečné chlupy i podsadu.

Mimo jiné dlouhosrstá plemena vyžadují individuální péči, musí se častěji kartáčovat, aby se jejich srst nezacuchávala a byla prodyšná.


Kočky a jejich srst


U koček má péče o srst ještě trochu jiný význam. Tím, že se starají o svou srst s nadšením samy, tak ale také velkou část chlupů spolykají. Proto je důležité pomoct kočkám v době línání nejen česáním, ale také jim navíc pomáhat s chlupovými bezoáry (lékařský termín pro smotky chlupů) v žaludku a ve střevech.

Kočky chlupy přirozenou cestou cca 2× do měsíce vyvrhnou, s procesem jim pomůžeme sladovými produkty v podobě výživové pasty a pamlsků, důležitá je také tráva pro kočky, kterou by měla mít Vaše kočka k dispozici pro zdraví jejího zažívacího traktu. 


pinterest.com
pinterest.com

Co dělat při nadměrném línání?


Některé typy plemen línají i v průběhu roku a ne jen na jaře, či na podzim, způsobuje to vyšší teplota v našich bytech, oproti "běžnému" prostředí. Ovšem nadměrné línání, kdy nová srst nedorůstá, můžou způsobit nutriční, parazitární, hormonální, zánětlivé, nebo behaviorální poruchy. V takovém případě radši vyhledejte pomoc veterinárního lékaře. To samé platí pokud se Váš mazlíček neustále drbe, protože ho srst svědí, pak může jít o atopický ekzém, či alergii, to se řeší speciální dietou určenou Vaším veterinářem.

Při nejintenzivnějším období může pomoct u psů i koček koupel, voda spláchne uvolněné chlupy a zvířeti se uleví, neměli byste však zvíře mýt více jak třikrát do roka, zvláště kočky, které by se měly koupat jen výjimečně, aby se zbytečně nestresovaly. Také vždy používejte speciální šampon určený pro zvířata.


Kvalitní strava jako prevence


Stravou můžeme předejít možným problémům se srstí. Kromě již uvedených vhodných doplňků, bychom se měli zaměřit i na to, jaké krmivo mazlíčkům dopřáváme. Zvíře využije 85 % bílkovin přijatých v potravě na udržení zdravé kožní bariéry. Nezbytný je i dostatek vitaminů skupiny A, B, omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin a zinku. Je tedy jen na nás, jak kvalitní stravou mazlíčka krmíme a tím ovlivníme, jak zdravou kůži a lesklou srst bude mít.


Jak pomoct Vaší kočce při výměně srsti?

Nad tím jsme se zamysleli a tak vznikla pěstovací sada GROW ME!

Pomůže Vaší kočce nejen při obměně srsti, ale také předchází nevhodnému chování, jako je například okusování ostatních rostlin v bytě, které mohou být pro kočku i jedovaté.