Zajímavosti o kočkách, které jste nejspíš nevěděli

13.03.2021

Kočky jsou u nás velmi oblíbenými mazlíčky, má je hned každá čtvrtá domácnost.

Určitě je ale spousta věcí, které o tom vrnícím klubíčku na Vašem klíně nevíte. Například?

Alergie na kočky nesouvisí s jejich srstí, jak si většina lidí myslí. Je způsobena bílkovinou Fel D1 obsaženou v jejich slinách, která se dostává na srst při olizování. Proto hypoalergenní plemena koček neexistují, jak se někdy mylně traduje, například u bezsrstých plemen Sphynx. 

Kočky necítí sladkou chuť. Obecně mají chuť vyvinutou spíše méně, člověk má cca 9 000 chuťových receptorů, zatímco kočka jen kolem 500. Hlavně se spoléhají na svůj čich, proto si svou potravu vždy nejdříve očichají, než se do ní pustí. Víte, co kočky nesmí jíst?

Z říše kočkovitých šelem je kočka domácí jediná, která má schopnost držet ocásek ve vertikální poloze během chůze. Schválně si vybavte tygra, lva, nebo levharta. Divoké kočkovité šelmy mají během chůze ocas stažený mezi nohama. 

Dospělé kočky mňoukají pouze proto, aby se dorozuměly s člověkem! Naučily se tak s námi komunikovat během tisíců let evoluce, zdraví nás, upozorňují na sebe, nebo se tak domáhají mňaminky. Všimněte si, že mezi sebou kočky využívají pro komunikaci spíš gesta a jiné zvuky.

Pulz kočce nejlépe nahmatáte na vnitřní straně stehna,

Vůně citrusových plodů kočky odpuzuje. Proto citronovou šťávou, nebo i vůní octa kočku odpudíte od místa, kam nechcete, aby chodila.

Přijdete si jako věčný spáč? Na kočky nemáte, prospí totiž 70% svého života! Kočky jsou nejspavější ze všech savců a denně prospí i 16 hodin. Spí v kratších intervalech, většinou lehkým spánkem, aby byly připraveny reagovat na možné nebezpečí od predátorů.

Bílé kočky jsou z pravidla hluché, především ty s modrýma očima. Kočičí albíni bohužel tuto genetickou vadu dědí. Tyto kočky mají více vyvinutý zrak a také více vnímají vibrace, můžou tak v podstatě "poslouchat tlapkama".

Přijde Vám, že se v noci Váš byt vždy přemění na závody v kočičím běhu? Představte si, že na krátkou vzdálenost dokáže kočka běžet až 48 km/h! Máme i pár triků, jak nočním šíleným běhům předcházet.

Myslíte, že má Vaše kočka problémy s nadváhou? Zkuste jí nahmatat žebra. Pokud je nenahmatáte, určitě se musíte na její váhu zaměřit a podle veterináře nastavit vhodnou dietu.

foto: www.unsplash.com